ZOBACZ PRZEŻYJ POCZUJ

Zamek zbudowany na przełomie XIII i XIV w. przez Krzyżaków. Zdobyty przy użyciu artylerii przez Władysława II Jagiełłę w 1422 w czasie tzw. wojny golubskiej, po kilku miesiącach wrócił pod panowanie Krzyżaków. Ostatecznie przeszedł pod panowanie Korony Polskiej w czasie wojny trzynastoletniej i stał się siedzibą starostów. W XVI w. zamek przebudowywali Kostkowie, zaś na początku XVII w. starościną golubską została królewna Anna Wazówna i zakończyła przebudowę zamku w stylu renesansowym.

Ośrodek Chopinowski w Szafarni to instytucja kultury, która powstała dla upamiętnienia pobytu młodego Fryderyka Chopina. Stopniowo rozszerzając swoją działalność, dziś jest miejscem gdzie spotykają się wszystkie dziedziny sztuki. Ośrodek Chopinowski prowadzi przede wszystkim ożywioną działalność koncertową.

Golubska starówka zachowała w pełni czytelny, regularny układ ulic, oparty o wytyczonych podczas lokacji miasta parceli i ulic. Wyraźne granice obszaru tworzą zarysy dawnej fosy oraz rzeka. Obszar zajmuje teren o zarysie zbliżonym do kwadratu. Ulice wychodzące z rynku prowadzą w kierunku dawnych bram miejskich.  Zabudowa jest zróżnicowana pod względem stylu.

Na urok kompleksu składają się liczne zabytki o wiekowym rodowodzie oraz jego burzliwa historia. Klasztor OO. Karmelitów Trzewiczkowych i kościół p.w. Nawiedzenia Matki Boskiej został ufundowany w 1605 r. przez Łukasza i Annę Rudzowskich. Były zbudowane z drewna i w 1612 r. całość spłonęła. Klasztor odbudowano w 1617 r. początkowo również z drewna, następnie stopniowo zastępowano murem z cegły począwszy od 1627 r., a prace zakończono dopiero w poł. XVII w.

Osada "KARBÓWKO" położona jest w sąsiedztwie miasta Golub Dobrzyń - w malowniczej Dolinie Drwęcy. Organizuje m.in. imprezy firmowe, imprezy okolicznościowe, imprezy sylwestrowe, spływy kajakowe, konferencje, jazdę konną, przejażdżki bryczką oraz jazdę terenowym samochodem. 

Regionalna Izba Pamięci Marii Dąbrowskiej w Płonnem znajduje się w budynku Szkoły Podstawowej. Otwarta została w 2006 r. Pisarka kilkakrotnie przebywała w Płonnem u swojej siostry Heleny Hepke, której mąż był administratorem tutejszego majątku. Tu w Płonnem rodziły się dzieje Bogumiła i Barbary Niechciców.

Wieża została przystosowana i wyposażona na potrzeby zwiedzających z funduszy unijnych. Strome schody prowadzą na same poddasze. Po drodze można obejrzeć mechanizm zegara zamontowanego w 1894r. oraz dzwon Zygmunta. Widok z wieży daje możliwość spojrzenia na miasto z zupełnie innej perspektywy. Szczególnie zapada w pamięć widok na golubską starówkę i zamek. 

Zamek w Radzikach został zbudowany w latach 1380-1384 przez kasztelana dobrzyńskiego. Zniszczony podczas wojen szwedzkich utracił status rezydencji, został opuszczony i w XIX wieku był już ruiną. Zamek reprezentował prosty typ rycerskiej siedziby obronnej, gdzie dom mieszkalny obwiedziono murem z wykorzystaniem jednego boku jako oparcia, a jednocześnie był w tamtym okresie najzamożniejszym gniazdem szlacheckim w całej Ziemi Dobrzyńskiej.

Astro-baza znajduje się przy Zespole Szkół nr 1 im. Anny Wazówny. Powstała w ramach autorskiego pomysłu samorządu województwa. Golubsko-Dobrzyńska Astro-baza jest jednym z 14 tego typu obiektów w województwie. Ma ona kształt typowego obserwatorium astronomicznego o średnicy około dziesięciu metrów.