ZOBACZ PRZEŻYJ POCZUJ

        

Geocaching to rodzaj gry terenowej, jest to zabawa w poszukiwanie skarbów za pomocą odbiornika GPS. Polega na poszukiwaniu tzw. skrytek, pojemników (ang. geocac   he) uprzednio ukrytych przez innych uczestników zabawy.   

Geocaching jest zabawą międzynarodową kierowaną do poszukiwaczy przygód w każdym wieku. Gra ta zachęca do aktywności fizycznej, poznawania nowych miejsc i ludzi, zaznajamia z historią i przyrodą. Skrytki istniejące w terenie są świetnym sposobem na promocję mało znanych zakątków regionu. Geocaching jest rodzajem aktywności, który łatwo jest połączyć z innymi formami aktywnego wypoczynku takimi jak turystyka, kolarstwo, kajakarstwo, wspinaczka, nordic-walking. 

Podstawą do uznania skrytki jak znalezionej jest własnoręczny wpis w logbooku lub odbicie pieczątki i odnotowanie tego faktu na stronie internetowej www.geocaching.com jest. Jest to jedna z elementarnych zasad geocachingu. 

Podstawowym wyposażeniem skrytki jest "logbook" czyli papierowy dziennik wpisów. 

Poza logbookiem umieszcza się w środku różne przedmioty na wymianę. Ich wartość zależy jedynie od środków jakimi dysponuje zakładający. Nie mogą to być jednak przedmioty, których rozprowadzanie jest nielegalne lub niebezpieczne oraz produkty łatwo psujące się.

W pojemnikach umieszcza się także przedmioty podróżne tj. TravelBug oraz Geocoin, przenosi się je ze skrytki do skrytki a ich właściciel może śledzić trasę ich podróży

Każda skrytka posiada swój opis w serwisie geocachingowym. Oprócz współrzędnych podaje się tam informacje o stopniu trudności, zagrożeniach i wymaganiach, które pomagają dobrze przygotować się do poszukiwań. Cenione jest, jeśli opis zawiera informacje dotyczące danego miejsca, historię ciekawostki. Im więcej mało znanych informacji tym opis jest ciekawszy. Warto zamieścić także zdjęcia ilustrujące obiekt którego dotyczy tematyka skrytki.

Rozwój geocachingu w naszym regionie rozpoczął się w 2013r. Dzięki szkoleniom organizowanym w ramach projektu Znane miejsca-nowe możliwości”. Wcześniej na naszym terenie znajdowało się zaledwie kilka skrytek. 

Obecnie na terenie powiatu golubsko-dobrzyńskiego znajduje się ponad 130 skrytek różnego rodzaju, które zostały odnalezione prawie 5 tys. razy.

Źródło: www.geocaching.pl